آوسبیلدونگ

- هر آنچه که باید در مورد آوسبیلدونگ در آلمان بدانید

یک سیستم منحصر به فرد است که به دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا در شرکت‌های آلمانی به عنوان کارآموز در حین یادگیری یک حرفه در یک موسسه آموزشی مشغول به کار شده و آموزش ببینند. برنامه‌های آوسبیلدونگ در آلمان به طور تاریخی خارج از سیستم صنفی قرون وسطایی توسعه یافته‌اند. این برای جوانان در آلمان تازگی ندارد، زیرا بسیاری از آن‌ها از طریق سیستم کارآموزی وارد بازار کار می‌شوند. بیش از 500000 قرارداد جدید کارآموزی (آوسبیلدونگ) هر ساله توسط شرکت‌های مختلف در آلمان منعقد می‌شود.

- آوسبیلدونگ چیست؟

آوسبیلدونگ در آلمان برای خارجی‌ها یک برنامه آموزش حرفه‌ای در آلمان است و به عنوان کارآموزی در آلمانی شناخته می‌شود. پس از پذیرش به عنوان Ausbildender توسط یک شرکت آلمانی، آموزش آوسبیلدونگ شما به دو بخش تقسیم می‌شود: اول، یک کارفرما/شرکت آلمانی با شما تماس می‌گیرد که در آنجا به عنوان یک کارآموز در محل کار قرار خواهید گرفت. ثانیاً، شما به یک آموزشگاه حرفه‌ای وابسته خواهید بود که در زبان آلمانی به نام Berufsschule نیز شناخته می‌شود و در کلاس‌های آموزشی شرکت خواهید کرد. شما باید در هر دو مکان شرکت کنید و باید زمان خود را بر اساس دوره کارآموزی خود برای آن تقسیم کنید. برای مثال، فرض کنید در یک هتل آوسبیلدونگ هستید. در این صورت، شما باید سه روز در هر بخش تعیین شده برای کسب تجربه عملی و روزهای باقیمانده در موسسه آموزشی کار کنید. بخش‌های اختصاص داده شده شما می توانند تغییر کنند. همان‌طور که از شما خواسته می‌شود که یک ماه در خانه‌داری، یک ماه در اتاق سرویس و یک ماه در جلو دفتر کار کنید تا تجربه کلی در شغل مدیریت هتل را به دست آورید. برای دو روز باقی مانده از هفته شما، در مدرسه آموزش حرفه‌ای خود ( Berufsschule ) شرکت خواهید کرد و در آنجا دسته‌بندی و نکات فنی خود را مطالعه خواهید کرد. مدرسه آموزش حرفه‌ای شما امتحانات شما را مانند امتحانات میان ترم و پایان ترم برگزار می‌کند. نمره نهایی آوسبیلدونگ شما شامل نمرات شرکت و مدرسه آموزش حرفه‌ای شما خواهد بود. این شرکت با توجه به کار و مدرسه آموزشی شما با توجه به عملکرد امتحان شما به شما نمره می‌دهد.

- مدت زمان آوسبیلدونگ

معمولاً برنامه آوسبیلدونگ سه سال طول می‌کشد، اما اگر نمرات شما بر اساس عملکرد شما در شرکت و آموزشگاه حرفه‌ای معقول باشد، می‌توانید این مدت را کاهش دهید. مدت زمان معمولاً به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند شرکتی که در آن کار می‌کنید. کدام دپارتمان منصوب شده‌اید و از کدام مدرسه آموزش حرفه‌ای تحصیل می‌کنید. اما یکی از مواردی که برای واجد شرایط بودن برای برنامه آوسبیلدونگ به شدت به آن نیاز دارید، مهارت‌های زبان آلمانی است.

- زبان مورد نیاز برای آوسبیلدونگ

زبان مورد استفاده در آموزشگاه حرفه‌ای آلمانی است. آنها تمام امتحانات را به زبان آلمانی برگزار می‌کنند. همچنین محل کار و آموزش عملی شما در شرکت به زبان آلمانی خواهد بود. گاهی اوقات، ممکن است افراد انگلیسی زبان نیز در آموزش شرکت کنند. اما معمولاً ارتباط در محل کار به زبان آلمانی است. مهم‌ترین پیش نیازی که اکثر شرکت‌ها برای استخدام کارآموز از کشورهای دیگر بررسی می‌کنند، دانش زبان آلمانی و مهارت‌های ارتباطی در سطح مورد نیاز است. بیش از 90 درصد از شرکت‌ها (با دوره‌های کارآموزی) اظهار داشتند که مهارت های زبان برای تکمیل یک دوره آموزشی ضروری است (منبع: نظرسنجی DIHK). بنابراین، شما باید مهارت‌های زبان آلمانی بهتری داشته باشید تا نیازهای زبان برنامه آوسبیلدونگ را در زمینه شغلی موردنظر خود برآورده کنید. این یک سطح B2 است! اگر به اندازه کافی به زبان مسلط باشید، حتی B1 هم گاهی اوقات عالی خواهد بود. زیرا لازمه این است که فرد باید مهارت‌های ارتباطی خوبی برای پیگیری برنامه داشته باشد. یکی از سوالات مهمی که می‌تواند پس از بررسی تمام این جزئیات در ذهن شما ایجاد شود ممکن است این باشد.

- شرایط تحصیلی برای آوسبیلدونگ

برای شرکت دیپلم باید داشته باشید. این حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای برنامه آوسبیلدونگ در آلمان است. اکثر شرکت‌ها و موسسات آموزشی 30 را به عنوان حداکثر سن و 17+ را به عنوان حداقل سن حفظ می‌کنند ولی این به این منظور نیست که اگر بالای 30 سال هستید نمی‌توانید شرکت کنید. ادارات مهاجرت یا دولت‌های ایالتی آلمان حداکثر سن را تعیین نمی‌کنند و این مورد بستگی به کارفرما/شرکت استخدام کننده دارد.